Lazerle Nevüs Tedavisi

Benler yani tıp dilindeki adı ile nevüsler çeşitli nedenlerle oluşurlar, genetik olarak bazı kişilerde daha çok ben bulunur. Güneş ışığına uzun süreler maruz kalınması benleri arttırabilir. Benler genelde ciltte pigment üreten hücrelerden köken alırlar. Çok değişik ben türleri mevcuttur.

Çeşitli yerlerde benler oluşabilir. Daha önce var olanlar büyüyebilir. Hamilelik vb durumlar benleri arttırabilir. Büyütebilir. Benlerimiz sayıca çoksa kontrol ettirmeliyiz. Düzenli olarak doktor gözetiminde olmak faydanıza olacaktır.

Ayrıca var olan benlerin düzensizleşmesi, yüzeyden kabarması, sınırlarında düzensizlik olması , renk değişiklikleri önemlidir. Bir benimiz sürekli travmaya maruz kalıyor sürekli kanıyor, tahriş olup bizi rahatsız ediyorsa alınması gerekli olabilir. Yeni oluşup hızla büyüyen benlerde önemli olabilir. Alınması gerekebilir. Hastaların diğer bir endişe konusu alınan benlerin kötü huylu cilt kanserine dönüp dönmediğidir. Alınan benler kötü huylu cilt tümörlerine dönüşmez. Var olan patoloji incelenir ve tanısı konur. Aldırma işlemi kötü bir dönüşüm meydana getirmez.

Hangi yöntemle alınırlar. Cerrahi yöntemle ben alınabilir. Alındıktan sonra bu alan estetik olarak kapatılır.  Öncelikle vücutta tam kat deri hasarı olunca her ne ile olursa olsun iz kalacaktır. Büyüyen dikkatimizi çeken benlerin alınıp patolojik incelemeye gitmesi doğru bir yöntem olabilir. Bu alanlarda yani alınan alanlarda tabî ki izler kalacaktır. 6 ay 1 yıl içindeyse daha az dikkat çeker olacaktır. Patolojik inceleme önemlidir. Genel olarak belli büyüklük altındaki benler direkt olarak çıkarılır. Biyopsi alınmaz.

Lazerle ben alınır mı. Bu işlemi yapan merkezler vardır. Ama genelde basit deri ekleri, pigmentasyon gösteren basit lezyonlar için daha uygun olabilir. Nokta şeklindeki pigmente lezyonlar için uygun olabilir. Bu alanda işlem sonrası kabuklanma olur. Sonrasında çökme şeklinde bir iz kalabilir. Ayrıca lazer ile alınan benler için patolojik inceleme yapılamaz.

Hastalar ben aldırma işlemini isterken doğal olarak izler konusunda şüphe duyarlar. Örneğin yüzünüzde var olan dikkat çeken bir ben alındıktan sonra daha az dikkat çekebilir. Doğrusu ise doktorun benlerinizi görerek alınıp alınmamasına karar vermesidir. Düzenli olarak benlerinizi doktora göstererek takipte kalmak,gerekli ise fotoğraflarla takip edilmek faydanıza olacaktır.