Erkekte meme dokusunun büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Üç dönemde görülebilir.

  • Yenidoğan bebeklerde anneden geçen hormonların etkisine bağlı olarak olabilir.
  • Ergenlikte olabilir. Genelde geçicidir.
  • Yaşlılıkta görülebilir.

Normal olmayan meme büyümesi kişiyi  toplum içinde zor duruma sokabilir. Çeşitli nedenlerle de jinekomasti olabilir. Aşırı alkol kullanımı, karaciğer yetmezlikleri, bazı ilaçların örneğin steroid kullanımı gibi durumlarda jinekomasti görülebilir. Bu gibi durumlarda ise öncelikle altta yatan durum ortadan kaldırılmalıdır.

Cerrahi tedavi gerektiren jinekomasti durumları sıklıkla ergenlikte başlar ve gerilemez. Genelde de altta yatan neden tespit edilemez. Jinekomastinin çeşitli sınıflamaları bulunur.

Glandüler Tip: Sert meme dokusu ağırlıktadır, cerrahi olarak çıkartılması gerekebilir.

Karışık Tip: Glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı vardır, cerrahi ve yağ alma kombine edilebilir

Yağlı Tip: Yağ dokusu ağırlıktadır. Yağ almadan fayda görebilir.

Başka bir sınıflamadaysa

Tip I : Küçük, deri fazlalığı yok. Meme başının altında küçük ve sert bir doku vardır

Tip IIA : Orta derecede büyük, deri fazlalığı yok.

Tip IIB : Orta derecede büyük, deri fazlalığı var.

Tip III : Fazla büyük, deri fazlalığı var. Meme başı aşağıya sarkmış olabilir. Deri çıkartılabilir, sarkmış meme başını yukarı taşıma yapılabilir.

Jinekomasti tedavisi hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Sıklıkla operasyona meme altı bölgeden açılan bir kesi ile başlanır. Meme dokusuna kanama durduran bir sıvı verilir. Uygun süre beklenir. Sonrasında liposuction yapılır. Çeşitli tekniklerle yapılabilir. Vaser liposuction Ankara ile memedeki yağ eritilir. İnce kanüller yardımı ile dışarı alınır. Bu teknik ile morluk daha az olabilir. Korse takılır. Yaklaşık 2-3 hafta kullanılması önerilir. Kanül giriş yeri kapatılır. Belirgin iz kalmayabilir.Klasik liposuctiona göre ağrı daha az olabilir.

Hastanın meme dokusu ve belirgin cilt fazlası mevcut ise vaser liposuction işlemine ek olarak meme başı altında yapılan kesiden doku çıkarımı yapılması gerekebilir. Meme başı altından yarım ay şeklinde kesi olur. Bu kesi koyu renkli alan ve normal cilt bileşkesinden yapılır. Bu alanda belirgin iz kalmayabilir. Büyük miktarda doku alındı ise dren konulması gerebilir. Ertesi gün çekilir. Gene korse takılır. 3 hafta kadar kullanım önerilir.

Hastanın meme başı ileri derecede aşağıda ve belirgin cilt fazlası var ise deri çıkarılması gerekebilir. Bunun çeşitli teknikleri vardır. Kişinin durumuna göre planlanır. Aynı zamanda meme başıda yukarı alınır. Dren konulabilir. Korse takılır.

Hastaların şikayet ettiği bir diğer konuda meme başlarının büyük olmasıdır. Eğer ki doku çıkarılmayacaksa yapılan vaser liposuction işlemi meme başında operasyon sonrasında küçülme sağlayacaktır. Ayrıca doku çıkarılırsa buda küçülme sağlar. Meme başı yukarı alınacaksa zaten meme başı küçültülür.

Operasyon genelde 1-1.5 saat kadar sürer. Bir gece yatış gerekebilir. Korse kullanılır. Yaklaşık 3 hafta bir kullanım önerilir. 1 ay ağır sporlardan uzak durulması önerilir. 1 hafta civarı hafif egzersizler yapılabilir. Sadace liposuction yapıldıysa 2 günden sonra duş alınabilir. Doku çıkarımı ve meme başına işlemler yapıldıysa eğer bir terslik yoksa 4-5 günde duş alınabilir. Operasyon sonrası doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.