Üst göz kapak estetiği

Üst göz kapaklarında yaşlanmayla beraber sarkmalar olabilmektedir. Üst göz kapak bölgesinde iki adet yağ yastığı mevcuttur. Bunlarda da fıtıklaşmalar olursa sarkık görüntü artar.

Operasyona öncesi değerlendirmede bütün sorunlar tespit edilerek ona göre işlem planlanır. Öncesinde fazla cilt çizilir. Kesi göz kapakta katlantıya oturtularak işlem gerçekleştirilir. Kişiler arası cilt ve yağ fazlalıkları değişkendir. Lokal anestezi altında yapılan operasyon genelde 45 dakika 1 saat kadar sürer. İşlemde alttaki yapılarda sıkılaştırılır.

Atılan dikişler 6-7 günlerde alınır. Genel olarak şişlik morluklar 3-5 gün kadar sürmektedir. Operasyonunun son şeklini alması ise yaklaşık 2-3 ay almaktadır. Bu operasyonla diğer işlemler örenğin botulinum toksin uygulması kombine edilirse genelde daha iyi bir sonuç alınabilir.

Alt göz kapak estetiği

Alt göz kapak bölgesinde  genetik nedenler, uzun süre ekrana bakma, alkol ve ilaç kullanımı gibi nedenlerle torbalanmalar meydana gelir. Eğer bu deformite dolgu gibi daha basti bir işlemle giderilemezse operasyon gereklidir.

Alt kapak bölgesinde 3 adet yağ yastığı mevcuttur. Operasyon lokal anestezi altında gerekli olursa genel anestezi altında yapılır. Kirpikli kenar altından kesi yapılır. Yağ torbalarına ulaşılır septum denen zar açılır ve fıtıklaşan fazla yağ alınır. Bazı durumlarda bu yağ alındıktan sonra göz altı bölgesine yayılarak bu alanda daha genç bir görünüm elde edilmeye çalışılır. Yağ alınma işlem sonrası zar sıkılaştırılır. Alt kapak ameliyatlarında çok fazla cilt çıkarılmaz.

Dikişler 1 haftada alınır. Şişlik ve morluklar 1 hafta civarında geçer. Ödem bu alanda daha uzun süre sürebilir. Tam şekil alma 3-4 ay alabilir.