KEPÇE KULAK ESTETİĞİ ANKARA

Prominent ear toplum içinde bilindiği adı ile kepçe kulak bir çeşit kulak deformitesidir. Kepçe kulak kulağın kısaca kafa ile kulağın yaptığı açının arttığı bir durumdur. Ayrıca kulak iç kıvrımlarında eksiklikler olabilir. Ayrıca kulakta bazı bölgelerde de kafa ile yaptığı açının artmasına neden olan kıkırdak fazlalıkları bulunur.

Doğuştan itibaren fark edilebilir. Bu durumda ilk 3 gün 1 hafta arası müdahele edilirse ,örneğin özel bantlamalar vb düzelebileceğini söyleyen yayınlar vardır. Bunun dışında kulak gelişimi genelde 7-8 yaş arası tamamlanır. Bu yaştan sonra doktor uygun görürse kepçe kulak estetiği Ankara  ameliyatı yapılabilir.

Anestezi türü yaş grubuna göre değişir. Örneğin çocuklarda genel anestezi daha uygun bir anestezi olabilir. Operasyon yaklaşık 1-1.5 saat kadar sürer. Sonrasında hastanın genel durumu iyi ise taburcu edilir. Erişkinlerde ise kepçe kulak estetiği Ankara genelde lokal anestezi ile yapılır.

Peki  nasıl bir operasyondur. Kulak arkasından kesi yapılır. Bu alanda belirgin izler kalmayabilir. Kulakta fazla olan kıkırdaklar çıkarılır. Eksik olan kıvrımlar oluşturulmaya çalışılır. Kulak arkaya dikişlerle tutturulur. Son zamanlarda flep tekniği denen yöntemde kulak arkasından kaldırılan yumuşak doku bu alana örtülerek daha esnek kulaklar yapılabilir. Dikiş reaksiyonu vb durumlar azaltılır. Ameliyat sonrası bandaj taklılır. Genelde 2-3 hafta takılması istenir. Kulak arkası dikişler 10.günde alınır. Banyo için sorun yoksa 3.gün civarı izin verilebilir.

Sık gelen sorulardan biride kulaklarda açılma olup olmayacağıdır. Bu olasılık vardır. Kişinin önceki durumu önem kazanır. Yara iyileşmesi önemlidir. Aşırı kepçelik durumu varlığı önemlidir. Bandaj kullanımı önem kazanır.

İple kepçe kulak estetiği Ankara nedir. Kesi yapmadan iplerle kulağı arkaya yatırma işlemidir. Her hasta için uygun olmayabilir. Tekrarlama yüzdesi yüksek olabilir. Kişisel tecrübe önem kazanır.

Kepçe kulak Ankara fiyatları değişkendir. Anestezi türü, yatış gerekip gerekmemesi önemlidir. Tibbi durumunuz önem kazanır. En doğru bilgi doktor muayenesi sonrası edinilir.

Kepçe kulak insanları sosyal hayatta zorlayan bir deformitedir. Çocuklar bu konuda biraz acımasızdır. Arkadaşları ile sıklıkla dalga geçerler. Bu nedenle 8 yaş civarı okul başlama yaşında bu operasyonlar kulak gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir. Erişkin yaşlarda lokal anestezi altında operasyon yapılabilir.

Kulak arkasından yapılan kesiden işlem yapılır. Kulak arkasından gerekli ise bir miktar cilt çıkarılır. Sonrasında operasyon sahası ortaya konur. Operasyonlarla ilgili çok sayıda teknik mevcuttur. Ama asıl olan cerrahın bildiği ve uygulamaya alışkın olduğu tekniktir. Aynı zamanda kişiye özel planlama yapılmalıdır. Hiçbir hasta aynı değildir.. Sonrasında kesi alanı onarılır. Özel pansumanı yapılır.Bandaj takılır.

Operasyon ağrılı mıdır ?

Lokal anestezi sırasında ağrı olur. Operasyon süresinde ağrı olmaz. Genel anestezi yapıldıysa zaten sorun yoktur.

İple kulak ameliyatı Ankara olur mu ?

Bu tekniği yapan cerrahlar vardır. Ama özenli hasta seçimi gerekir. Nüks oranları yüksek olabilir. Örneğin çok belirgin kepçeliği bulunan hastada kıkırdak üzerinde işlem yapmak daha uygun olabilir. Kulak estetiği fiyatları ya da iple kepçe kulak ameliyatı fiyatını doktor görüşmesi belirler sizin tıbbi durumunuz önem kazanır. Tek bir fiyat yoktur.

Açılmalar olabilir mi?

Kıkırdak eski halini almak istecektir. Açılmalar olabilir. Lokal anestezi altında sorun halledilebilir.

Kepçe kulak ameliyatı Ankara sonrası bandaj takılır. Yaklaşık 2-3 hafta kadar takılması istenebilir. Morluklar ve şişlikler 10 gün içinde azalarak geçecektir. 1.hafta sonunda dikişler uygunsa alınabilir.

Kepçe kulak operasyonları ile ilgili kısa bilgiler verdik ama sık gelen bazı sorularda var..

  • Kepçe kulak operasyonu sonrası kulak arkasından kesi yapılır.burada bir iz kalmakla beraber genelde gizli kaldığı için hastaları rahatsız etmez ve genelde görünmez.
  • İple kepçe kulak estetiği olurmu? Bazı merkezlerde bu şekilde işlemler yapılmakla beraber geri dönüşü daha sık olabilmektedir. Kendi pratiğimde ben klasik operasyonu yeni gelişmeler ışığında yapıyorum.
  • Kulak operasyon sonrası eski haline tam olarak gelmez ama sık görülebilen sorunlardan biride üst kısımda açılmadır. Buda kısa bir işlemle tekrar geri yatırılabilir.
  • Bebeklerde ilk 3-4 günde yapılan özel bandajlama ile belirli sonuçlar alınabilir. Sonrasında yapılan müdahelerin işlevi yoktur.
  • Kepçe kulak operasyonları genelde kulak gelişiminin tamamlandığı 7-8 yaş sonrasında her yaşta yapılabilir.
  • Operasyona genelde 1 saat civarı sürer.erişkinlerde lokal anestezi kullanılır. Çocuklarda genel anestezi tercih edilir.

Kepçe Kulak Operasyonu Sonrası Beni Neler Bekliyor?

Kepçe kulak operasyonları küçük hastalar hariç genelde lokal anestezi altında yapılır. İşlem 1-1.5 saat kadar sürer. Yatış gerekmez. Operasyon sonrası özel pansuman yapılıp bandaj takılır.

Hastaların ilk gece için en çok dile getirdikleri durum ağrıdır. Verilen ilaçlarla bu kontrol altına alınabilir. Ertesi gün kontrol amaçlı hastalar genelde görülür. Pansuman değişilir. Herhangi bir kanama olup olmadığı kontrol edilir. Tekrar bandaj takılır.

Sonrasında hastalar pansumanlarını yaptırır ve 7-10 gün arasında dikişleri alınır. Bu dönemde morluklar zamanla azalır.

Bandajı takmaya ilgili çeşitli görüşler mevcuttur ama genel olarak bandaj takılması kulağı korur ve tekrar açılmaları azaltıyor gibi durmaktadır. Yaklaşık olarak 2-3 hafta kadar bandajın takılması önerilebilir. Sonrasında bir süre daha gece takılabilir. Bu yapılan işleme ve kişinin kulaklarındaki açıklığın durumuyla ilgili olabilir. Kulakların üzerine bu dönemde yatılması ağrı verebilir. Kulaklar korunmalıdır. Genel olarak 3-5 gün arası banyo yapma izni verilebilir. Kulakların şeklini alması bir süre alacaktır. Operasyon sonrası kanama enfeksiyon olabilmekle beraber en sık şikayet kulakların tekrar açılması ve kulak arkasında ele dikişlerin gelmesidir. Bu sıkıntılar lokal anestezi altında daha kısa bir işlemle giderilebilir.