Meme Estetiği Nedir?

Meme estetik operasyonları aslında bir grup operasyonları kapsar. Normalden büyük memelerin küçültülmesi, küçük olan memelerin büyütülmesi, doğum, kilo alıp verme gibi nedenlerle sarkma meydana gelen memelerde dikleştirme operasyonları bu kapsamdadır.

Meme estetiği ameliyatlarını gündeme getiren durumlar;

Memeler çeşitli nedenlerle zaman içinde aşırı büyük hale gelebilir. Genetik nedenlere bağlı olarak da normalden büyük olabilir. Bu durumda kişi rahatsızlık duyabilir. Bu nedenle meme küçültme operasyonu yapılabilir. Gene memeler sıklıkla genetik nedenlere bağlı olarak normalden küçük olabilir. Bu durum kişide rahatsızlık meydana getirebilir. Meme büyütme operasyonu bu durumda yapılabilen bir işlemdir. Aşırı kilo alıp verme, doğum yapma, emzirme gibi nedenlerle memelerde sarkmalar olabilir. Meme dikleştirme operasyonu ile sarkık memeler eski konumuna getirilmeye çalışılır.

Göğüs estetiği ameliyatlarında amaç;

Göğüs estetiği operasyonlarında amaç; büyüklük azaltılması, gerekli ise büyütme, dikleştirme işlemleri ile daha genç yaştaki duruma benzer bir durum elde edilmesidir.

Meme estetiği ameliyatlarından önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Meme estetiği işlemi öncesi ve sonrası sigara içilmemelidir. Var olan hastalıklar dokturunuza anlatılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçları bırakmak gerekir. Ultrason ve uygun hastalarda mamografi tetkikleri yapılır.

Göğüs Estetiği Ameliyatı

Operasyonlar genel anestezi altında yapılır. Yapılan işleme göre yaklaşık 2-3 saat arasında sürebilir.Hastanede bir gece yatış gereklidir. Kan boşaltan drenler ertesi gün alınır.

Göğüs estetiği sonrası süreçler nasıldır?

Operasyon sonrası özel korse takılır. 4 hafta kadar hastanın bunu kullanması istenir. Özel pansumanlar yapılır. Gerekli olmadıkça çok sık pansuman yapılmaz. Hasta takip edilir. Ayrıca hasta doktoru tarafından uygun görüldüğü şekilde takip edilmelidir. Ağrı için çeşitli ilaçlar verilir. Ayrıca genelde antibiyotik tedavisi verilir.

Göğüs estetiği ameliyatları sonrası izler kalıcı mıdır?

Tüm operasyonlardan sonra olduğu gibi bu işlemler sonrasında da kalıcı izler meydana gelir. Bu izler zaman içinde azalabilir. Burada kişisel farklar öne çıkar bazı hastalarda izler daha az kalır. Bazılarında ise daha çok kalacaktır.

Meme estetiği ameliyatları sonrası sarkma olur mu?

Her ne kadar meme operasyonları sonrası eski hale getirilse bile yerçekimi etkisi ile memeler zaman içinde biraz daha aşağı yer değiştirebilir. Zaman içinde daha doğal bir görünüm alabilir.

Göğüs estetiği ameliyatları sonrası ödem nasıl atılır?

Meme büyütme ve meme küçültme operasyonları sonrası bazı kremler şişlik azalmasına yardım edebilir. Ayrıca bazı masajlar verilebilir. Zaman içinde şişlikler azalır.

Meme estetiği ameliyatları sonrası emzirme sorunu olur mu?

Yapılacak operasyona göre çok değişkenlik gösterebilir. Bazı işlemlerden sonra emzirmek mümkün olmayabilir. Meme dokusu ve meme başı ile ilgili olarak çok fazla işlem yapılmayan hastalarda emzirme daha iyi olabilir. Genede durumunuz ile ilgili hekimden bilgi almakta fayda vardır.

Göğüs estetiği yaptıranların yorumları önemlidir

Evet bir fikir verebilmekle beraber her ameliyat kişiye özeldir. Kimi hasta kısa zamanda ayağa kalkar ve daha hızlı toplar kimi hasta ise daha uzun sürede toplar.

Meme estetiği fiyatları ne kadardır?

Yapılacak operasyon önemlidir. Yatış süresi önemlidir. Silikon protez kullanılacaksa önemlidir. Meme estetiği operasyon fiyatları genelde kişisel olarak değişebilmektedir. En doğru bilgiyi hekimden almakta fayda vardır.

Gelişimsel, ailevi sebepler, doğumdan sonra, kilo verme gibi nedenlerden dolayı göğüs boyutundan memnun olmayan hastalara (göğüslerinin küçüklüğünden, içinin boşalmasından ya da sarkıklığından yakınan hastalar) göğüs büyütme operasyonu yapılabilir. Günümüzde sıklıkla silikon protezlerle operasyon gerçekleştirilmektedir. Silikon protezlerin dış zarfı silikon olup içi silikon jel veya salin (tuzlu su) ile dolu olabilmektedir. Ben içi silikon jel ile dolu protezlerle operasyonu gerçekleştirmekteyim. Silikon protezler yuvarlak ve damla şekilli olarak ikiye ayrılır. Yuvarlak ve damla şeklinde iki ayrı biçimde olan protezlerden hangisinin kullanılacağına göğüs yapısının şekli ve beklentilere göre karar verilir. Aralarında en temel fark yuvarlak proteze kıyasla damla şeklindeki protezler göğsün üst yarısında daha az dolgunluk sağlarlar.Silikon protez kıvam olarak, meme dokusuna yakın özelliktedirler.

Meme protezi vücuda 4 farklı kesiden konulabilir. Meme altı çizgisi, meme başı ve koltuk altı olmak üzere 3 ana giriş noktası ve göbek deliği çevresinden yapılan kesiler ile konulabilir.

Meme altı çizgisi: En sık uyguladığım yöntem meme altı çizgisinden protezi yerleştirmektir. Meme başı hissizliği, memelerde asimetri, emzirme problemleri olmaz. Ameliyat daha kısa sürer. Her plana her şekil protez rahatlıkla uygulanabilir. İz meme altında kalır ve görünmez.

Koltuk altı: Bu plandan yerleştirilen protezlerde asimetri olasılığı artarken ayrıca kasaltı plan uygulanması çok zordur ve sadece yuvarlak protezler kullanılabilir.

Meme başı çevresi: Meme başında his problemleri ve meme başlarında düzleşme problemleri oluşabilir. Emzirme problemleri yaşanabilir.

Göbek Deliği Çevresi: Çok nadir uygulanır.

Protez Nereye Konulur?

Meme bezinin arkası, meme bezinin arkasında yer alan göğüs kasının arkası, göğüs kası zarının altı ve dual (çift )plan denilen ve benim operasyonlarımda sıklıkla kullandığım alt kısımın meme altı, üst kısımın kas altı olarak yerleştirildiği plan. Bu tercihi hastanın göğüslerinin durumuna göre her hastaya göre ayrı olarak belirlemekteyim. Meme dokusunun yetersiz olduğu durumlarda, kas arkası iyi bir seçenektir. Yeterli meme dokusu var ise meme bezi arkasına konulabilir. Çoklu faktörlerin düşünülmesi gereken durumlar sıktır ve kararı kişiye göre vermekteyim.

 

Ameliyat

Genel anestezi altında yapılmaktadır ve yaklaşık 1-1.5 saat sürmekte. Operasyon sonrası hastaya ertesi gün çekilen kanama boşaltan drenler koymaktayım ve bandaj uygulamaktayım. Hasta genel anestezi aldığı için ve kontrol amaçlı bir gece hastanede misafir edilmektedir.

 

 

Ameliyat Sonrası

Operasyonunuzun ardından ilk günler ağrı şikayetleriniz olabilir. Ağrı kesiciler ile bu durum azaltılabilir. Kol hareketlerinizi kısıtlamak ağrıyı azaltır. Operasyon sonrası destekleyici özel sütyen kullanmanız önerilecektir.

Eriyemeyen dikişler atılmışsa dikişler ilk 10 gün içinde alınmaktadır.Bazen kapsül kontraktürü denilen ve proteze vücudun aşırı bir tepki vermesi diyebileceğimiz bir durum görülebilir. Bu göğsün sertleşmesine, doğal durmamasına ve kısmen ağrıya yol açabilir. Bunu en aza indirmek için pürtüklü yüzeye sahip protezler kullanılmaktadır. Ayrıca erken dönemde önerilen masajlar ile bu durum engellenmeye çalışılmaktadır. Meme protezi konulan kişilerin süt vermelerine engel bir durum yoktur. meme protezi küçük göğüslerin büyütülmesinde şu an kullanılan en etkili en güvenli yöntemdir. Hasta memnuniyeti yüksektir. Kişinin özgüvenini arttırır.