Son zamanlarda  liposuction teknikleri değişmektedir. Faklı teknikler ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biride vaser liposuctiondur. Yani ultrasonik liposuctiondur. Vaser (Vibration Amplification of Sound Energy at Resonance) uzun şeklinin kısaltmasıdır. Ses dalgaları yoluyla yağ hücreleri parçalanır. Sonrasında kanüller yardımı ile yağ dışarı alınır.

Klasik liposuctiondan farkı nedir?

Vaser liposuction Ankara da ise eritilmesi planlanan alana açılan küçük delikler yardımı ile kanama durducu bir sıvı verilir. Sonrasında uygun süre beklenir. Yağ dokusu vaser yardımı ile parçalanır. Gene küçük kanüller yardımı ile aynı kesilerden alınır. Bu teknikte kan damarları, çevre dokular, lenf damarları ve sinirler zarar göremeyebilir. Ya da daha az zarar görür. Vaser liposuction Ankara da ise morluk,kanama gibi durumlar daha az olabilir.

Hangi bölgelere uygulanabilir?

Vaser liposuction Ankara Sıklıkla karın, sırt, uyluk,basen, simit  bölgesi ,kol bölgesi, uygun hastalarda bacaklara uygulanabilir (lipoödem tedavisi). Erkeklerde ise jinekomasti tedavisinde kullanılır. Gene karın sırt, bel bölgelerinde kullanılabilir. Kadınlarda karın ve karın yan kısımlarda, simit bölgesi eritilerek oyuntu oluşturularak daha kadınsı hatlar verilmeye çalışılır. Yapıldığı alanda sonrasında küçük kanül giriş delikleri onarılır. Bu alanlarda çok büyük kesiler olmadığı için belirgin izler kalmayabilir.

Karın bölgesinde belirgin sarkması, kas bolluğu olan hastalarda karın germe operasyonu ile vaser beraber uygulanabilir. Dokular daha az travmatize olduğu için iyileşme daha hızlı olabilir.

Vaser sistemi ile doku travması daha az olabileceği için daha yüzeyel çalışılabilir. Bu sayede uygun hastalarda özellikle karın kasları daha belirgin yapılabilir. Bu işleme hi-def denir.

Bu operasyon sonrası hastalar korse takarlar yaklaşık 3 hafta civarı kullanım önerilir. Gene jinekomasti operasyonu sonrası 3 hafta civarı korse takılması önerilir. Morluklar her operasyondan sonra olduğu gibi olabilir. Ama genel olarak klasik liposuctiondan daha az olabilir. Ödem vb durumlara daha kısa sürede gerileyebilir. Operasyon sonrası düzensiz alanlar liposuction işlemi sonrası olabilir. Vaser sonrası ise daha az görülebilir.