Burun Operasyonları (rinoplasti) Sonrası Süreç

Burun kemik, kıkırdak ve deriden oluşur. Bu nedenle iyileşme süreci bu üç yapının iyileşmesini kapsar. Belirli bir süre gerekir. Operasyon genelde 2.5 saat kadar sürer. Genel anestezi altında yapılır.

Operasyon çıkışında genelde orta hatta tutturulan borulu silikon tamponlar konulur. Bunlar nefes almayı engellemez. Bu tamponlar kişinin burun büyüklüğüne göre şekillendirilebilir. Burun üzerine özel bant yapıştırılır. Üzerine termoplastik atel ya da cerrahın tecrübesine göre başka materyallerden alçı atel yapılır.

Tamponlar genelde 3-4 günde alınır. Hastalar bu işlemden çok korkmaktadırlar ama işlem kısa sürer ve eski burun içine konulan büyük gaz tamponlar kadar acı vermez. 7-8.günlerde ise alçı alınır. Bu işlemde çok ağrılı değildir.

Alçı alındıktan sonra burna bant yapışıtırılır. Açık rinoplasti yapıldıysa dikişler alınır. Bant yaklaşık 1 hafta kadar tutulabilir.

Şişlikler operasyon sonrası genelde yüz bölgesinde azalmıştır. Burun üzeri ve yan bölgelerde kalabilir. Bunlarda 6 ay içinde genelde normale dönecektir. Bütün bunların bir süreç olduğu unutulmamalıdır.İyileşme uzayabilir. En iyi cerrahlar tarafından yapılan operasyonlarda bile çeşitli nedenlere bağlı tekrarlayan operasyonlar görülebilir. Bu dönemde eğri burunlarda kıkırdak ve kemik yapı eski haline dönmek isteyecektir bu nedenle masaj önemli olabilir.cerrah tarafından söylenenlere uyulması önem kazanır. Takiplere gelmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir