Vücudumuzun çeşitli yerlerinde yüzümüzde genetik nedenlerle, zaman içinde güneş maruziyeti vb nedenlerle koyu renkli benler yani toplumda sık olarak bilindiği gibi Nevüsler oluşabilir ve yenileri çıkabilir. Bu benler zamanla içinde büyüme gösterebilir.

Şekilleri değişebilir, renkleri değişebilir, yüzeyden kabarık hale gelebilir, kanama yapabilir. . Bu tip Lezyonlar yani benler oluştuğu zaman ya da var olan benleriniz büyüyüp şekil değiştirdiklerinde hekiminizde görüşmenizde fayda vardır. Bazı kişilerde bu tip lezyonların sayısıda olabilirler. Bu durumda kişinin düzenli olarak hekimin kontrolünde kalmanızda fayda vardır. Bu benlerin belirli aralıklarla muayene edilmesinde fayda vardır. Son zamanlarda büyüyen şekil değiştiren, sınırları düzensizleşen, kanama gösteren, yüzeyden kabarıklaşan benlere dikkat etmek gerekebilir. Sık irritasyon olan bölgeler önemlidir, bu tip lezyonların cerrahi olarak çıkartılması uygun olabilir. Bu tip lezyonların çıkartılmasında sıklıkla lokal Anestezi kullanılır.

Lokal Anestezi altında, Ben yani nevüs cerrahi çıkarılır ve bu alana dikişler konur. Dikişler bölgeye göre değişmekle beraber 7-10 gün arasında alınır. Çıkan materyal patolojik olarak incelemeye gider ve sonucu tekrar değerlendirilir. Unutulmaması gereken cerrahi olarak ya da cerrahi dışında bir işlem yapıldığı zaman bu alanda izlerin Muhakkak kalacağıdır. Bazı Lezyonlar yukarda sayılan özelliklerden göstermiyorsa cerrahi dışında yöntemlerle de yok edilebilir. Ama bu teknikle patolojik olarak inceleme mümkün değildir. Hangi tekniğin uygun olduğu konusunda doktorunuzun tavsiyesi önemlidir.

Ben aldırma ameliyatı ya da ben aldırma işlem ücretleri çok değişkendir alınacak ben sayısı, patolojik inceleme miktarı gibi değişkenler ameliyatın ya da ameliyat dışı uygulamanın ücretini değiştirmektedir. Bu konuda en ayrıntılı bilgiye hekiminizden ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir