Botoksun kalıcılığı ne kadardır?

 

Botoks bir çeşit bakteri toksinidir. Kas sinir kavşağına bağlanarak kasların kasılmasını engeller. Bu sayede mimik kaslarımızın kasılması azalır Ve kırışıklıklarımızda açılmalar görülür.

Botoksun sık yapıldığı alanlar alın göz çevresi kaş arası bölgeleridir. Hastanın durumuna göre işlem öncesi hangi alanlara yapılacağı belirlenir ve botoks uygulaması gerçekleştirilir. Botoksun etkisi yaklaşık olarak 3-7 gün arasında ortaya çıkar. Hasta işlem sonrası yedi ve on günler arasında kontrole çağrılır gerekliyse ek doz uygulanır. Sonrasında botoksun kalıcılığı yaklaşık olarak 4-6 ay arasında olabilmektedir. Botoksun kişiler arasında kalıcılığı değişim göstermektedir. Kimi kişilerde altı ay civarında kalıcılık olabilmektedir. Kimilerinde ise dört ay civarı kalıcılıklar görülebilmektedir. Kaslarınızın durumu, sık mimik kullanma, botoks sonrası yüze yaptırılan bazı işlemler botoksun kalıcılığını değiştirebilir. Botoksun kalıcılığı ayrıca yapıldığı alanlar arasında değişkenlik gösterebilmektedir örneğin diş sıkma için yapılan bir botoks işleminin kalıcılığı göz çevresi botoks uygulamasından daha uzun olabilmektedir.

Kaş arasında kalıcılığı farklı olabilmekte alımı bölgesinde kalıcılığı daha farklı olabilmektedir standart olarak uygulanan botokstan sonra kişinin göz çevresindeki botoks daha erken dönebilir alın ve kaş arasındaki botoks daha geç zamanlarda geri dönebilir. Bu durumda kişisel farklar önem kazanmaktadır botoksun kalıcılığı ile ilgili olarak En doğru bilgiyi doktorunuzdan almanızda fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir