Karın bölgesi kilo alıp verme, doğum gibi pek çok nedenle deforme olabilir. Bu durumlarda karın kasları bollaşır. Karın alt bazen üst kısımdada yağ fazlalıkları meydana gelebilir. Peki bu durumda hastalara neler yapılabilir.

Karın bölgesi liposuctionu karın cildi fazla sarkmamış kaslarda çok bolluğu olmayan ya da kısıtlı düzelme beklentisi olan hastalarda uygun bir seçenek olabilir. 4-5 noktadan küçük kesiler yapılır. Karna yaygın olarak ve yan kısımlara liposuction yapılır. Bu işlemi lazer lipolizle yapabiliriz. Ultrasonik olarak yapabiliriz. Peki fark nedir. İyileşme açısından farklar olabilir. Ultrasonik liposuctionda daha az kanama olabilir. Aynı şekilde lazer lipolizde de böyle olabilir. Doku daha az travmatize olabilir. Ama asıl önemli olan sizin durumunuz ve operasyon uygunluğunuzdur. Ameliyatı cihaz yapmaz. Cerrah yapar bu önemlidir. Bilinmesi gereken doğru yapılan işlemlerde sonuçların inanılmaz derecede farklı olmayabileceğidir. Sonrasında korse giydirilir. Hasta ertesi gün hastaneden çıkar. İyileşme değişkendir ama yaklaşık 1 hafta içinde günlük hayata daha rahat adapte olunabileceğidir.

Peki başka neler vardır. Mini karın germe ve liposuction işlemi başka bir seçenektir. Bunda sezeryan kesisi yanlara doğru uzatılır. Fazla cilt göbek altı alana ulaşmadan çıkarılır. Yoğun bir liposuction işlemi ile karın ön yan duvarları inceltilir. Dren konur. Ertesi gün alınır. Klasik karın germeden daha az ağrılı ve iyileşmesi daha kısadır. Kas sıkılaştırma bazen bu işleme eklenebilir. O zaman incelme daha bariz olur. Korse takılır.

Çok fazla sarkması olanlardaki seçenek karın germedir. Karında göbek alt kısımdaki cilt çıkarılır. Kas sıkılaşıtırılır. Yan kısımlara yoğun liposuction yapılır. Operasyon yaklaşık 3 saat sürer. 1-2 gece yatış gerekir. Drenler konur bir iki günde çekilir. Korse takılır. İyileşme kişiler arası değişmekle beraber herhangi bir sorun olmazsa yaklaşık 7-10 gün arasıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir